İmmobilizer Active Ne Demektir?

İmmobilizer active yazısıyla karşılaştıysanız bizi arayınız 0544 505 6969. Genellikle volkswagen gurubu araçlarda polo,golf,jetta,caddy,passat,transporter,caravelle vb. immobilizer arızasından dolayı ekranda immobilizer active yazısı çıkmaktadır.

İmmobilizer Active Sorunu

İmmobilizer active yazısıyla karşılaştıysanız bizi arayınız 0544 505 6969. Genellikle volkswagen gurubu araçlarda polo golf jetta caddy,passat,transporter,caravelle vb. immobilizer arızasından dolayı ekranda immobilizer active yazısı çıkmaktadır.  İmmobilizer active ne demektir? Araç çalıştırılamaz anlamına gelmektedir ve bu durumda araç çalışmayacaktır.
Sebebi nedir?  Anahtarın darbeye maruz kalması sonucu immobilizeri bozulabilmekte ve bu durum ortaya çıkmaktadır. Balkondan pencereden atılan anahtarların yer düşmesi sonucu immo çipi hasar görebilmektedir. O an bunu hissettirmeyen anahtar daha sonra ilerleyen günlerde arızayı göstermeye başlamaktadır.Bazan ise hemen darbenin akibetinde bu arıza görünebilmektedir.Böyle bir uyarıyla karşılaştığınızda yapacağınız ilk iş yedek anahtarı denemektir. Yedeke anahtarınız yoksa ve immobilizer active uyarısından dolayı aracınızı çalıştıramıyorsanız bizimle iletişim kurunuz.
İmmobilizer Oto Anahtar Ne Demektir? İmmobilizer Nedir? Kelime anlamı ‘hareketsizleştirici’dir Araçlar üzerinde ve  araç anahtarı içerisinde bulunan Transponderlar sayesinde hırsızlık olaylarına karşı kullanılan bir araç güvenlik sistemidir.
İmmobilizer sistem , elektronik bir hırsızlık emniyetidir. Kontak anahtarı kontaktan çıkarıldıktan sonra aktif duruma geçer ve aracın yetkisiz kişilerce çalıştırılmasını engeller. Sistem, kontak anahtarına entegre edilmiş bir verici ve alıcı ünitesinden (Transponder) yararlanır. Bu, her marş işleminde araç elektroniğine yeni bir kod bildirir. Ancak anahtar buna uyan yetkilendirme koduna sahip olduğunda kilitleme kaldırılır.

İMMOBİLİZER SİSTEMİNİN  TARİHİ GEÇMİŞİ
1993 Yılından sonra Avrupadaki sigorta şirketlerinin yaptıkları baskılar sonucunda otomotiv üreticileri, araçlar üzerinde kullanılacak bir güvenlik sistemi arayışı içerisine girdiler. Bunun sonucunda 1995 yılından sonra Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa da araçlar immobilzer sistemine sahip olarak üretilmeye başlandı…

İMMOBİLİZER SİSTEMİNİN ARAÇLARIN  ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

 • immobilizer sistemi araç üzerinde benzinli araçlarda ateşleme sistemini keser
 • immobilizer Sistemi araç üzerinde dizel araçlarda mazot pompasının çalışmasına izin vermez

İMMOBİLİZER SİSTEMİNİN ÇALIŞMA MANTIĞI

 • Kontak açılınca BEYİN tarafından Okuyucu  aracılığı ile kontak antenine enerji gönderilir
 • Antenden gönderilen sinyal sayesinde Transponder enerjilenir
 • Okuyucu aracılığı ile antenden transponder a soru sorulur,
 • Soruya alınan cevap anten aracılığı ile okuyucuya oradan da BEYİN e aktarılır,
 • Bu gelen cevap BEYİN  de kayıtlı veriler ile karşılaştırılır,
 • Verilerin uyumlu olması durumunda  immobilizer sistemi aracın çalışmasına izin verir.
 • Verilerin uyumlu olmaması durumunda immobilizer sistemi aracın çalışmasına izin vermez.

TRANSPONDER (Diğer adıyla Çip) NEDİR?

Belli bir yapıdaki bilgiyi, manyetik olarak kendi üzerinde saklayan bir elektronik  nesnedir .Otomotivde 125 KHz ve 134,2 KHz lik frekanslarda çalışır

TRANSPONDER’IN ÖZELLİKLERİ

 • İçindeki bilgiyi kalıcı olarak saklayabilir.
 • İçindeki bilgi uygun cihazlarla değiştirilebilir.
 • Kablosuz iletişim ile bilgi alış-verişi yapar.
 • Pille çalışmazlar extra enerjiye ihtiyaçları yoktur
 • immobilizer sistemli oto anahtarlarında kullanılmaktadır
 • Uzun yıllar boyunca bozulmazlar

İmmobilizer Active Ne Demektir?” üzerine 18 düşünce

 1. Pasat 2007 model arabamın anahtarinda sorun yaratıyor calistirmiyor wegfapress aktiv. Yazıyor neden

 2. merhaba bende golf 4 var anahtarı cevirdiğimde hata veriyo immobilizier active yazısı ekrana geliyor ve anahtar ısıgı yanıyor ekranda ama kapatıp geri actıgımda geri gidiyor sorun kalkıyor yani bazen algılıyor bazen algılamıyor sizce sorun ne olabilir ? tesekkürler bu arada

  • Merhaba, öncelikle yedek anahtarınız varsa bir sürede onunla kullanın.Eğer yoksa bir yedek anahtar yaptırıp deneyin. Sıkıntı ortadan kalkmadıysa beyinci arkadaşlarla kontak kurun. Antenden,tesisattan beyinden yada diğer elektronik devrelerden olabilir.

 3. Merhaba aracım 2008 caravella yapmurlu havalarda ekran göstergesi kendini resetliyor ekrandaki bütün ışıklar yanıyor ve devir saatleri sıfıra düşüyor sehir halindeyken daha sonra düEliyor yağmurlu havalarda genelde 3-4 defa bunu yapıyor nor mal günlerde sadece günlük km ile saati sıfırlıyor

  • Merhaba, göstergeniz yada motor beyni (ECU) problemli olabilir. Öncelikle gösterge işiyle uğraşan arkadaşlara danışmanızda fayda var, çözüm olmazsa beyinci arkadaşlarla irtibat kurunuz.

 4. Usta hayırlı akşamlar bende 2006 kargo var akuyu soktuk 10 veya 15 dakka sonra geri taktik şimdi araçta ortada yanan kırmızı ışık devamlı yanık kalıyor mars yapıyorum çalışmıyor yolda kaldım

 5. Iyi geceler .Acil yardima ihtiyacim var..Bora
  arabami arkadasima vermistim..Kendisi immobilizerli anahtar yerine plastik sapli anahtarla defalarca denemis ..Tabiki çalismamis..Simdi immoblizir li anahtarida taktigimda Almanca immibolizer aktive diyor ve hic calismiyor .Ne olmus olabilir?

 6. merhabalar
  arabamin anahtarini kaybettim ve ikinci el anahtar ve kontak aldim ama araci calistiramiyorum imobilizer var yeni anahtari tanimiyor imobilizeri devre disi birakabilirmiyim yardimci olursaniz cok sevinirim

  arac volvo v40 1.9td 1998

  saygilar

 7. slm.benim aracım 2003 polo benzinli.bu araçda bu arızayı kimse bulamıyor.istanbulu hep gezdim malesef bilmiyorlar.araba ilk marşta çalışmıyor ikincide hemen çalışıyor.bu devamlı yapmıyor.mesele araç sıcakken park ettiniz 5 dk sonra o çalışmamazlığı yapıyor.neler değiştirdim ama malesef olmadı.

  • İyi günler, şehir dışındaydım, geç yazdığım için özür diliyorum. Polo aracınızın arızsının anahtardan olmadığını anlıyoruz. Oto elektronik işinden anlayan arkadaşların bu sorunu çözebileceğini düşünüyorum. İşin ehli arkadaşlarımız var, isterseniz irtibat kurmanızı sağlarız.

 8. slm.benim aracım 2003 polo benzinli.bu araçda bu arızayı kimse bulamıyor.istanbulu hep gezdim malesef bilmiyorlar.araba ilk marşta çalışmıyor ikincide hemen çalışıyor.bu devamlı yapmıyor.mesele araç sıcakken park ettiniz 5 dk sonra o çalışmamazlığı yapıyor.neler değiştirdim ama malesef olmadı.

  • Buji kablosunun motara girdigi yerlerde kacak yapiyordur.motor ustu kapali oldugundan genelde zor bulunuyor.motor plastik kapagini acin.karanlik ortamda marsbyapin.kacak kivilcimlari.gorursunuz.

 9. İYİ AKŞAMLAR .
  geçen gün aracımın( 2008 jetta 1.4 tsı) başına geçtim. çalıştırdığımda motor marş bastığı gibi ardından stop etti bunu bir kaç defa denedim hep aynı. sonra bilgi ekranında immobilizier active yazısını görünce sorunun anahtardan kaynaklandığını anladım. bingöl de wv servisi olmadığından arabayı oto elktronikçisine bırakmak zorunda kaldım. 3 gündür adam uğraşıyor. ama henüz bir sonuç almadık. tamircide wv servisinde kullanılan üst düzey makinalar da var. tamirci beyinde sorun olmadığını söylüyor. ama sistem anahtarları tanımıyor. kullandığım anahtarlar aracın orjinal anhatarları. ama yeni anahtar da tanıtamıyoruz. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  • İyi akşamlar, geçmiş olsun. Arıza anahtardan gibi görünüyor fakat belliki başka sıkıntılardan dolayı anahtarı tanımıyor.Aracınızı elektronikçi arkadaş düzeltemezse , yetkili servisin yolu görünüyor.Bu arıza donanımsal olabileceği gibi yazılımsal bir arızada olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.