İmmobilizer Active

Göstergede Active Yazısı Var ve Araç Çalışmıyor

İmmobilizer active yazısıyla karşılaştıysanız bizi arayınız 0544 505 6969. Genellikle volkswagen gurubu araçlarda polo,golf,jetta,caddy,passat,transporter,caravelle vb. immobilizer arızasından dolayı ekranda immobilizer active yazısı çıkmaktadır.

İmmobilizer Active Sorunu

Aracınızın göstergesinde yazısı varsa aracınız çalışmayacaktır. Bu, şu anlama gelir: Aracınız ı görmüyor, tanımıyor. Aracın anahtarı görmemesi iki sebepten kaynaklanır. İlk ihtimal anahtarın arızalı olmasıdır. İkinci ihtimal ise aracın arızalı olmasıdır. ınız varsa onu deneyiniz eğer onunlada çalışmıyorsa araç arızalı demektir. Araç arızasına biz bakmıyoruz. Şayet yedek anahtarınız yoksa mevcut anahtarınızı bize getirirseniz test cihazlarımızla kontrol edebilir ve arızalıysa tamirini yapabiliriz. Uzaktaysanız bizi aramanıza gerek yok, bulunduğunuz yerde bir anahtarcıya götürüp test ettirin. Sıkıntı anahtardan ise test sonunda belli olacaktır.

Hangi Araçlarda Bu arıza Oluyor?

Genellikle volkswagen gurubu araçlarda polo jetta caddy,passat,transporter,caravelle vb. immobilizer arızasından dolayı ekranda immobilizer active yazısı çıkmaktadır.  İmmobilizer active ne demektir? Araç çalıştırılamaz anlamına gelmektedir ve bu durumda araç çalışmayacaktır.
Sebebi nedir?  Anahtarın darbeye maruz kalması sonucu immobilizeri bozulabilmekte ve bu durum ortaya çıkmaktadır. Balkondan pencereden atılan anahtarların yer düşmesi sonucu immo çipi hasar görebilmektedir. O an bunu hissettirmeyen anahtar daha sonra ilerleyen günlerde arızayı göstermeye başlamaktadır.Bazan ise hemen darbenin akibetinde bu arıza görünebilmektedir.Böyle bir uyarıyla karşılaştığınızda yapacağınız ilk iş yedek anahtarı denemektir. Yedeke anahtarınız yoksa ve immobilizer active uyarısından dolayı aracınızı çalıştıramıyorsanız bizimle iletişim kurunuz.

İmmobilizer Oto Anahtar Ne Demektir? İmmobilizer Nedir?

Kelime anlamı ‘hareketsizleştirici'dir Araçlar üzerinde ve  araç anahtarı içerisinde bulunan Transponderlar sayesinde hırsızlık olaylarına karşı kullanılan bir araç güvenlik sistemidir.
İmmobilizer sistem , elektronik bir hırsızlık emniyetidir. Kontak anahtarı kontaktan çıkarıldıktan sonra aktif duruma geçer ve aracın yetkisiz kişilerce çalıştırılmasını engeller. Sistem, kontak anahtarına entegre edilmiş bir verici ve alıcı ünitesinden (Transponder) yararlanır. Bu, her marş işleminde araç elektroniğine yeni bir kod bildirir. Ancak anahtar buna uyan yetkilendirme koduna sahip olduğunda kilitleme kaldırılır.

ARAÇLARDA İMMOBİLİZER SİSTEMİNİN  TARİHİ GEÇMİŞİ

1993 Yılından sonra Avrupadaki sigorta şirketlerinin yaptıkları baskılar sonucunda otomotiv üreticileri, araçlar üzerinde kullanılacak bir güvenlik sistemi arayışı içerisine girdiler. Bunun sonucunda 1995 yılından sonra Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa da araçlar immobilzer sistemine sahip olarak üretilmeye başlandı…Forza

İMMO SİSTEMİNİN ARAÇLARIN  ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

 • immobilizer sistemi araç üzerinde benzinli araçlarda ateşleme sistemini keser
 • immobilizer Sistemi araç üzerinde dizel araçlarda mazot pompasının çalışmasına izin vermez

ÇİPLİ İMMOBİLİZER SİSTEMİNİN ÇALIŞMA MANTIĞI

 

 • Kontak açılınca BEYİN tarafından Okuyucu  aracılığı ile kontak antenine enerji gönderilir
 • Antenden gönderilen sinyal sayesinde Transponder enerjilenir
 • Okuyucu aracılığı ile antenden transponder a soru sorulur,
 • Soruya alınan cevap anten aracılığı ile okuyucuya oradan da BEYİN e aktarılır,
 • Bu gelen cevap BEYİN  de kayıtlı veriler ile karşılaştırılır,
 • Verilerin uyumlu olması durumunda  immobilizer sistemi aracın çalışmasına izin verir.
 • Verilerin uyumlu olmaması durumunda immobilizer sistemi aracın çalışmasına izin vermez.

TRANSPONDER (Diğer adıyla Çip) NEDİR?

Belli bir yapıdaki bilgiyi, manyetik olarak kendi üzerinde saklayan bir elektronik  nesnedir .Otomotivde 125 KHz ve 134,2 KHz lik frekanslarda çalışır

TRANSPONDER'IN ÖZELLİKLERİ

 

 • İçindeki bilgiyi kalıcı olarak saklayabilir.
 • İçindeki bilgi uygun cihazlarla değiştirilebilir.
 • Kablosuz iletişim ile bilgi alış-verişi yapar.
 • Pille çalışmazlar extra enerjiye ihtiyaçları yoktur
 • immobilizer sistemli oto anahtarlarında kullanılmaktadır
 • Uzun yıllar boyunca bozulmazlar

İmmobilizer Active” hakkında 47 yorum

 1. Merhaba arkadaşlar 2006 Passat ekranda immbolizer activte yazısı çıkıyor ve araç çalışmıyor bazen günde iki üç kez yapıyor bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 2. Merhaba arkadaslar aracım 2006 passat ekranda imbolizer active yazısı cıkıo ama aracım calısıo bi sıkıntı yok bu yazıyı nasıl sileri. Bilmiyorum geçmiyor yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir